Duchovní záležitosti pro všechny, jasně a srozumitelně.
Knížky dokumentující násilí na ženách, které ho nějakým způsobem přežily a podaly o něm svědectví.. četba těchto knih mě přiměla sepsat průvodce umírajícím patriarchátem aneb hledání ztraceného ženství, Ženy v patriarchátu.
A dovolím si zde ještě upozornit na jiný svůj spisek nazvaný Ženské vyrovnání, osvědčenou kombinaci knížek pro všechny, kdo chtějí vrátit ženám rovnost.
Podtitul: Ženský zápas proti modernímu otrokářství
Další obraz nelidských zásad patriarchátu a otcovství, jeho základního principu. Tentokrát britský otec jemenského původu dělal děti britské matce, a postupně je posílal do rodné země. První dvě děti tam poslal, aby je nemusel živit, další dvě děti - dvě dcery prodal "kamarádovi" coby nevěsty pro jeho syny, kteří si pro fyzické nedostatky nebyli schopni najít nevěsty sami.
Jako obvykle, nejvíce času zabralo matce vyléčení z naivity a z důvěry, kterou chovala ke svému partnerovi. Pak se však začaly dít věci. Kroky jako sterilizace, aby ji "partner" nemohl neustále vyřazovat těhotenstvím z odboje, bombardování vlád, úřadů i médií, několik návštěv Jemenu, tyto kroky přinesly své ovoce - jedna z prodaných dcer je zpátky na svobodě, v Anglii. Boj se patriarchální zvůlí tím však nekončí.
Kniha toho o nás, pánech tvorstva, ukazuje dost a dost. Je rozhodně přínosem si ji přečíst.
Tato kniha z nějakého důvodu není v českých knihkupectvích k mání. Zkuste knihovny, a nebo pak DC sítě.
Podtitul: Autentický příběh otrokyně moderní doby
Zana Muhsen je dcerou Miriam Ali, tou dcerou, která se s matkou vrátila domů. Namluvila tuto knihu cca dva roky po návratu do Anglie, když se jakžtakž vzpamatovala z prožitých hrůz. Jakkoliv by Zanin příběh měl být vlastně jen jiným pohledem toho, co vypráví její matka, musel jsem konstatovat, že tady tomu tak není, a že tahle verze je ještě mnohem horší. Ostatně, přesvědčte se sami.
Bohužel ani tato kniha není v českých knihkupectvích k mání, zbývají opět jen knihovny a sítě DC.
Podtitul: O utrpení a odvaze vzepřít se osudu
Autobiografický příběh dívky, obřezané až v sedmi letech, která se s obřízkou nikdy nesmířila (a ani s celkovým postavením žen v patriarchátu) a velice úspěšně proti ní bojuje. Khady se úplně vzdala svého soukromí, a svědčí v knize o všem, co prožila.
Dozvíte se, jak probíhá obřízka, jaké je první „milování“ obřezané ženy, jak muži uplatňují „svá práva“, i jak těžko se proti tomu bojuje, když z odpovědných lidí čiší nezájem a neinformovanost. Khady je ale úspěšná, a svým příkladem ukazuje, že to opravdu jde, proto si myslím, že jde celkově o nejpotřebnější knihu-dokument vůbec (bohužel jsem nečetl všechno co už vyšlo, takže na moje srovnání moc nespoléhejte).
Popis knihkupce: Khady vyrůstala u babičky v malém senegalském městečku v rodině, kde vládla velmi přísná výchova. K tradicím patřila i rituální obřízka, kterou musela malá Khady podstoupit ve věku sedmi let. Nikdy nezapomene na strašlivou bolest, na krev, nesnesitelné utrpení a pocit, že život pro ni skončil. Zatímco muži u příležitosti této "oslavy" venku podřízli berana a hodovali, holčička celé dny proležela v horečkách jako ochrnutá a přála si zemřít. Co provedla, že musela krutě trpět? Na tak otřesný zážitek není možné zapomenout a Khady jej s sebou nese po celý život. I její další osud se odvíjí v duchu prastarých tradic, které nedbají na lidská přání a žena je podle nich pouze figurka na šachovnici. Jednoho dne odejde třináctiletá Khady pro vodu k obecní studni, a když se vrátí, zjistí, že ji mezitím otec a bratři v mešitě provdali za neznámého bratrance - o dvacet let staršího muže, k němuž necítí nic, jen strach a odpor. A návdavkem se jí dostane pár dobrých rad: Poslouchej, co ti manžel řekne, nikam nechoď, na kamarádky zapomeň a nikdy nesmíš říct ne. Ve čtrnácti musí Khady opustit rodinu a všechno, co zná a má ráda, a odejít s nenáviděným mužem do Francie. Tam se dívka postupně probouzí ze zlého snu a nachází odvahu, aby promluvila, vykřičela vztek a bolest a porušila tradiční tabu. V knize popisuje svůj boj, který ji přivedl ze stínu mangovníku u rodného domu až do řad mezinárodních organizací.
Výpověď dívky, která neočekávaně přežila zločin cti (rodinnou popravu) a po skoro zázračném zachránění promluvila. Jde o zcela ojedinělý dokument. Jednak téměř žádná odsouzená nepřežije, a jednak opravdu málo z těch několika přeživších sebere odvahu vydat svědectví:
„Neuvědomovala jsem si, že pouhé drby, prosté podezření sousedů nebo dokonce lež může udělat poběhlici z každé ženy a vydat ji na smrt, jen aby se zachránila čest rodiny.“
Popis knihkupce: Souad vyrůstala v jordánské vesnici, kde panují doslova středověké poměry a v rodině má hlavní slovo otec. Ženy platí za méně než dobytek, jsou denně bity pro sebemenší maličkost, nemají nárok na vlastní názor, na vzdělání, na jediné slovo. Mohou pouze sloužit a být absolutně poslušné. A pokud se jen podívají na cizího muže, vyřknou nad sebou ortel smrti. Souad tento řád porušila: zamilovala se. Její štěstí však netrvalo dlouho, a když otěhotněla, mladík ji opustil. Dívka těhotenství tajila, protože věděla, co ji čeká. Sama zažila, jak byla z důvodu "cti" zavražděna její sestra. Nakonec rodina rozhodla - děvče se nemůže vdát, je bezcenné, proto je třeba ho odstranit. Úkolu se ujal švagr, který měl popravu provést. Když nazítří prala Souad na dvoře rodného domu prádlo, polil ji benzinem a škrtl zápalkou. Jenže dívka přežila. Ocitla se v nemocnici, ale lékaři i ošetřovatelky ji zanechali jejímu osudu, proto pomalu umírala. Nakonec se však přece jen dočkala pomoci: o její případ se začala zajímat pracovnice humanitární organizace, která ji po nekonečných peripetiích odvezla do Švýcarska. Po mnoha operacích a dlouhém léčení se Souad naučila znovu žít. Dokonce založila i rodinu. Nyní, po dvaceti letech, se rozhodla o svých zážitcích napsat. Nikoho neodsuzuje, uvědomuje si, že takový je prostě život tamějších lidí, kteří nepoznali nic jiného. Chápe, že matka vraždí své dcery, chápe, že její bratr zavraždil sestru, dlouho měla pocit, že i její "trest" byl zasloužený. Tato kniha je burcující výpovědí ženy, která se rozhodla porušit tabu nesnesitelného mlčení a promluvit za všechny, které podobné svědectví už vydat nemohou.
Podtitul: Život pod hrozbou smrti
Okouzlení, zamilování a svatba s pohledným cizincem mívá v některých zemích za následek doživotní otroctví. Tahle paní se ale nedala - zažila si pár let fyzického a psychického teroru v manželství s egypťanem v Egyptě, a podařilo se jí i se dvěma malými dcerkami uprchnout, což je obecně pokládáno za nemožné. A Jacky svůj příběh vydala tiskem, takže se máme z čeho poučit. Poučíme se..?
Popis knihkupce: Když se Jacky vypravila na dovolenou do Egypta, nemohla tušit, co ji čeká. Seznámila se s okouzlujícím Egypťanem Omarem, za kterého se z velké lásky brzy provdala. Život v Káhiře se však změnil v noční můru. Během následujících šesti let byla Jacky vystavena neustálému fyzickému i citovému týrání, než se jí podařilo i dcerkami uprchnout. Tento příběh v podstatě ještě nekončí, dokonce i když Jacky žije v Anglii, je pod neustálou hrozbou smrti. Fatwa totiž znamená, že muž má právo legálně svou ženu zabít.
Příběhy několika žen, které si prožily své peklo. Byly terorizovány rodiči, manželem či okolnostmi a dostaly se do stavu neviditelnosti – což je autorčin výraz pro ztrátu vnitřní identity, která vždycky následuje, když nás a naši nejbližší berou dlouhodobě jako samozřejmost. Autorka sama prošla neviditelností, v příšerném manželství s egypťanem v Egyptě. Nejenže pak bez ohledu na vlastní nebezpečí vydala svůj příběh tiskem, založila ještě i webovou stránku s kontaktním formulářem, na kterou mohou psát ženy a dívky v nouzi.
Jacky nezapomněla, že z neviditelnosti jí pomohla teprve možnost o svých problémech mluvit, a prostým kontaktním formulářem zpřístupnila tuto možnost dalším. Nápad zafungoval, a v této knize si můžete přečíst vybrané příběhy z Jackyiny komunikace. Kniha má úplně neskutečnou hodnotu, protože opět ukazuje, že žádný člověk není bezmocný, že může přispět každý.
Její web www.fatwajtrevane.com ale docela nedávno zmizel, doménové jméno je na prodej, a my můžeme jen doufat, že Jacky ukončila provoz sama od sebe a že ji nedostihla fatwa smrti, kterou na ni nechal vyhlásit její opuštěný manžel.
Jacky Trevane: Neviditelné ženy
Popis knihkupce: Příběh o ženách, které si prožily své peklo. Byly týrány už rodiči a po svatbě terorizovány manželem nebo jeho příbuznými. Často byly přinuceny ke sňatku a den co den prožívají rozmanité formy ponižování i bolestný pocit osamění. Většina z nich touží zmizet do ústraní, stát se neviditelnými, aby unikly věčnému strachu, co přinese příští chvíle, zítřejší den...
Podtitul: Zpověď Češky o pěti letech týrání a ponížení
Bára naletěla bandě podvodníků, kteří ji seznámili s hezkým a sympatickým černouškem, takže se, nic zlého netušíc, provdala za člena nigerijské mafie. Napřed z lásky, potom už hlavně proto, aby nepřišla o život, nebo o děti, si svým jménem půjčila na 120 milionů KČ, že aby mohl vyplatit dědickou daň z pohádkového dědictví. Tak snad ji čecháčci nenechají na holičkách, a budou knížku kupovat..
Koudelková Barbora: Útěk z afrického pekla
Popis knihkupce: V devatenácti letech se na dálku zamilovala do afrického černocha a odjela za ník do Ghany. Na pobřeží Atlanstkého oceánu prožila nádherný měsíc a myslela si, že je to jen začítek celoživotního štěstí. Příliš pozdě přišla na to, že se stává bílým otrokem nigerijské mafie. Jak utéct z afrického pekla plného ponížení, bití i znásilňování a zacharánit dvě děti bez evropských dokladů? O tom vypovídá Češka, která přežila brutální mučení černošským přítelem, nelidské podmínky ghanského vězení a kterou naivita přivedla až na práh smrti.
© dirosloví.cz | Průvodce diroslovím | Mapa stránek | Ke stažení | Meta info